Żółtaczka
Żółtaczka
Żółtaczka ( wirusowe zapalenie wątroby ) – choroba wywoływana przez wirusy zapalenia wątroby typu A (HAV),B(HBV) i nie A, nie B (typu C) Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem HAV, wydalanym z kałem osoby chorej. Jest to choroba brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi po spożyciu skażonej żywności Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem HBV, przenoszonym przez krew, płyny ustrojowe lub preparaty krwiopochodne. Najczęstszą drogą przenoszenia wirusa są zainfekowane igły dożylne. WZW typu B należy do jednych z najczęstszych zakażeń w szpitalach. Wirus może być przenoszony z matki na dziecko podczas porodu. Wirusowe zapalenie typu nie A, nie B (typu C). Choroba wywoływana przez nieznany czynnik. Objawy podobne do pozostałych postaci WZW. Zidentyfikowany jest jeden z wirusów wywołujących chorobę, określony jako typ C Z wirusowym zapaleniem wątroby zgłoś się do specjalisty od chorób zakaźnych, hepatologa lub internisty.
Objawy
Typ A: Gorączka, utrata łaknienia, powiększenie wątroby, zażółcenie skóry, ciemny mocz, jasne stolce. Typ B: Objawy WZW typu B są podobne do WZW typu A, lecz przebieg choroby jest o wiele cięższy, nierzadko śmiertelny. Wśród powikłań WZW B znajduje się marskość wątroby i rak wątroby.
Leczenie
W przypadku żółtaczki B i C zalecana jest immunoterapia. Stosowanie interferonu przyspiesza eliminacje wirusa z organizmu, zmniejsza odczyn zapalny i uszkodzenia wątroby. Chorym zaleca się leżenie w łóżku, odpowiednią dietę oraz unikanie alkoholu. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby praktycznie eliminuje ryzyko zachorowania na żółtaczkę zakaźną typu A i B.
Profilaktyka
Typ A: Higiena: mycie rąk przed posiłkiem, mycie owoców i warzyw, unikanie pożywienia z niewiadomych źródeł. Istnieje skuteczna szczepionka przeciwko WZW A. Typ B: Istnieje skuteczna szczepionka przeciwko WZW B. Trzeba ją wykonać przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi. Składa się z trzech dawek podawanych w odstępach czasowych zależnych od rodzaju szczepionki. Szczepienia można dokonać w placówce Sanepid, lub po nabyciu szczepionki w aptece, w najbliższym gabinecie zabiegowym. Zapobieganie zakażeniom wirusowym zapaleniem wątroby to unikanie sytuacji, w których istnieje ryzyko infekcji. W przypadku typu A jest to zwykła higiena, ochrona przed pozostałymi to kwestia przewidywania i roztropności samych potencjalnie zagrożonych zakażeniem oraz odpowiedzialności personelu medycznego.
Specjaliści radzą
MEDserwis polecaŻółtaczka
Aktualności
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Jak skutecznie wspierać odporność? Kluczowe składniki diety i suplementacja
więcej
Ergonomia w trosce o seniora – jak wybór odpowiedniego fotela geriatrycznego wpływa na komfort codziennego funkcjonowania
więcej
Periodontolog – kim jest i kiedy warto umówić się na wizytę u periodontologa?
więcej
Endodoncja – kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
więcej
Ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce? - Omawiamy czynniki, które wpływają na cenę
więcej
Damskie okulary przeciwsłoneczne Tommy Hilfiger - Czy to dobry wybór?
więcej
Wyposażenie i innowacyjne technologie w gabinecie chirurgicznym
więcej
Na czym polega fizykoterapia
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl